Akustyka wnętrza ma kluczowy wpływ na komfort osób w nim przebywających. To od niej w znacznej mierze zależy poziom koncentracji użytkowników oraz ich zadowolenie z dnia codziennego. Odpowiednio zaprojektowana akustyka może pomóc w redukcji hałasu, co ma bezpośrednie przełożenie na nasze samopoczucie. Nowe obiekty należy budować zgodnie z zasadami ochrony przed hałasem, ale istnieją też sposoby poprawy akustyki w już wybudowanym pomieszczeniu.
Miliony ludzi na świecie narzekają na hałas. Jest wszędzie. To wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe, uciążliwe lub szkodliwe drgania ośrodka sprężystego, oddziaływujące za pośrednictwem powietrza na narząd słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka. W wyniku długotrwałej, wieloletniej ekspozycji na ekstremalny hałas może dojść nawet do trwałych ubytków słuchu.
Wpływ dźwięku na samopoczucie
Hałas jest jednym z najbardziej uciążliwych czynników środowiskowych powodujących trudne do oszacowania straty w dobrostanie człowieka. Ekspozycja na hałas powoduje nie tylko problemy ze słuchem. Raport Światowej Organizacji Zdrowia wykazał, że narażenie na długotrwały lub nadmierny hałas skutkuje również innymi problemami zdrowotnymi.
Klimat akustyczny wnętrza ma bezpośredni wpływ na ludzki organizm i nasze zmysły. Może powodować zmęczenie, trudności w skupieniu uwagi, zaburzenia orientacji, drażliwość, podwyższone ciśnienie krwi, ból i zawroty głowy. U małych dzieci hałas budzi duży niepokój, niepewność, zagubienie, wywołuje płacz.
Akustyka wnętrz
Poziom dźwięku poniżej 35 dB nie wpływa ujemnie na zdrowie ludzi, ale w zależności od indywidualnych predyspozycji może być oceniany jako uciążliwy, a w porze nocnej zakłócać sen. Hałas na poziomie 35-70 dB powoduje zmęczenie, rozdrażnienie i spadek wydajności pracy, utrudnia wypoczynek i sen. Ciągłe narażenie na hałas o natężeniu 70-85 dB zagraża zdrowiu i życiu człowieka.
Badaniem właściwości dźwiękowych wewnątrz pomieszczenia zajmuje się dziedzina zwana akustyką wnętrz. Jej celem jest znalezienie sposobów poprawy jakości akustyki w celu osiągnięcia optymalnego brzmienia. Zadaniem projektanta każdego wnętrza jest redukcja hałasu w pomieszczeniu.
Komfort akustyczny
Biorąc pod uwagę wpływ dźwięku na samopoczucie, jedną z najbardziej pożądanych cech w każdym domu czy miejscu pracy jest komfort akustyczny. To zjawisko, które wpływa na wygodę i przyjemność korzystania z danej przestrzeni. Izolacja dźwiękowa sprawia, że możemy harmonijnie korzystać ze swojego miejsca pracy czy zamieszkania, a dodatkowo nie zakłócamy hałasem spokoju naszych sąsiadów.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2009 roku, każdy budynek powinien być odpowiednio zabezpieczony przed hałasem dochodzącym z zewnątrz, hałasem z instalacji i urządzeń wyposażenia technicznego, przed hałasem powietrznym i uderzeniowym, który pochodzi od innych lokatorów danego budynku, a także przed hałasem pogłosowym, a więc pochodzącym od odbicia się fal dźwiękowych, które odbijają się od ścian odgradzających dane pomieszczenia w budynku.
Przed hałasem chronią nas dobrze dobrane materiały wygłuszające – budowlane, konstrukcyjne i wykończeniowe, izolacja cieplna czy przeciwwilgociowa. Komfort akustyczny zależy także od dokładności wykonawstwa oraz od późniejszych prac konserwatorskich czy wykonywanych remontów. Dopuszczalny poziom dźwięków we wnętrzach mieszkalnych w ciągu dnia nie powinien przekraczać 40 dB, a nocą 30 dB.
Akustyczne panele ścienne
Są pomieszczenia, gdzie całkowite wytłumienie dźwięków z zewnątrz jest koniecznością. Należą do nich m.in. sale koncertowe, studia nagrań czy studia radiowe. Ciszy oczekują także lokatorzy mieszkań oraz pracownicy biur i lokali usługowych. Wolność od hałasu nawet w nieruchomościach zlokalizowanych w ścisłym centrum metropolii to luksus, który mogą zapewnić panele akustyczne.
Systemy takie tłumią lub odbijają dźwięki w pomieszczeniu, co pozwala odseparować wnętrza nieruchomości od miejskich hałasów. Ciche wnętrza sprzyjają koncentracji oraz ułatwiają wypoczynek. Niektóre ścienne okładziny akustyczne fornirowane, lakierowane czy malowane prezentują się niezwykle efektownie zarówno w minimalistycznym lofcie, jak i wnętrzu klasycznego apartamentu.
Panele ścienne montuje się do ściany na różne sposoby. Do wyboru jest w zasadzie nieograniczony asortyment pod względem wzornictwa, materiałów, kształtów, rozmiarów, grubości i tkanin. W pomieszczeniach, gdzie jest mało miejsca na ścianach instaluje się wolnostojące panele akustyczne, które można przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia lub poza nie. Panele można również montować na sufitach lub podwieszać.
Dywany i zasłony
Akustykę wnętrza mogą poprawić dywany i różnego typu wykładziny. To łatwy i szybki sposób wytłumienia odbić dźwięków od twardych powierzchni. Wykładziny można stosować na całej powierzchni podłogi lub jedynie w kluczowych strefach, takich jak przestrzenie wspólne czy miejsca pracy.
Odbijaniu się dźwięków sprzyjają podłogi wykonane z twardych materiałów, takich jak drewno, panele laminowane czy płytki ceramiczne. Warto umieścić w pomieszczeniu także rośliny doniczkowe, które spełnią podobną funkcję. Porównywalną funkcję mają zasłony i rolety, które odbijają i redukują odgłosy zewnętrzne. Są nie tylko praktyczne, ale mogą pozytywnie wpłynąć na wygląd estetyczny wnętrza.
Rozwiązania dla biur
W biurach z dużymi oknami lub przeszklonymi ścianami, które mogą powodować odbicia dźwięków, przydatnym rozwiązaniem są zasłony dźwiękochłonne wykonane z ciężkich, specjalnie zaprojektowanych materiałów, takich jak filc czy welur. Można je wykorzystać zarówno do redukcji hałasu pochodzącego z zewnątrz, jak i do oddzielenia poszczególnych stref biura. Między stanowiskami pracy można łatwo ustawić mobilne ścianki akustyczne.